Briti sõjameeste hauad

Briti mere- ja õhuväelaste hauad Tallinna Sõjaväekalmistul:

 
Foto: n-ltn Kuno Peek, 19.06.2009

 

11. novembrit tähistatakse Suurbritannias erinevates relvakonfliktides hukkunud sõdurite mälestuspäevana. Samal päeval meenutatakse ka Eesti aladel ja Eesti iseseisvuse nimel langenud Briti sõjamehi. Traditsiooniliselt korraldatakse Tallinna Sõjaväekalmistul asuvate Briti mereväelaste haudade juures mälestusteenistus, kus osalevad Briti saatkonna ja Eesti Kaitseväe esindajad. Lisaks asetavad siia pärjad kõik Tallinna külalisvisiidile saabuvate Briti sõjalaevade meeskonnad.

Mälestusteenistustel on tavaks heade sõnadega meenutada ka kalmistu endist juhatajat Linda Soomre't (1918-1996), kes juhtis kalmistut 35 aastat. Ta aitas hoida ära Esimeses maailmasõjas ja Vabadussõjas Eesti iseseisvuse eest langenud Briti sõdurite ning meremeeste haudade ülematmist. Nõukogude võimu algusaastatel eemaldati hauaplatsilt mälestustahvlid ning platsi sooviti uuesti matmiseks kasutusele võtta. Soomre suutis seda aastate jooksul vältida. Näiteks toimetati tema eestvõtmisel Suurbritannia sõdurite platsile mullakoormad, mis tegid selle kasutuselevõtu võimatuks.

Lisaks viieteistkümnele Briti meremehe hauale Tallinna Sõjaväekalmistul on Briti sõjaväelased Eestis maetud veel Naissaarele, Vaindloo saarele ja Kuresaarde.

 

Tekst: Briti Saatkond ja ltn Kuno Peek

Viimati muudetud: 23.05.2010

--

Uudised

Pildid