Admiral Pitka mälestusmärk ja kivi

Kontradmiral Johan Pitkast (VR I/1):

 (tekst Reet Naber, Eesti Merevägi)

 

 

Foto: BNS uudis, 02.08.2009.Sündis 19.02.1872 Järvamaal, Jalgsema külas. Õppis Käsmu, Kuressaare ja Paldiski merekoolides. 1895.a sai kaugsõidukapteniks. Aastatel 1907-1911 oli admiral Pitka tegev laevandusäris Inglismaal ja alates 1911 Tallinnas, olles ka üks Eesti merehariduse arendamise eest võitleja.

Alates 1917.a oli ta tegev rahvuslike jõudude koondamisel võitluseks Eesti iseseisvuse eest. Teda peavad õigusega oma organisatsiooni loojaks nii Kaitseliit, Merevägi kui ka Piirivalve. Vabadussõjas oli Pitka aktiivselt tegev soomusrongide ja laevastiku organiseerimisel ning Vabadussõja lahingutes ja dessantides.


21.12.1918 - 28.11.1919 oli ta Eesti Merejõudude juhataja, kelle korraldada oli praktiliselt kogu tollane Eesti mereasjandus. 1930.aastatel oli ta Allveelaevastiku Sihtkapitali juhatuse esimees. See on Eesti kõige tulemuslikum rahvaliikumine vabariigi kaitsevõime tugevdamiseks. Pärast nõukogude okupatsiooni 1940.a suundus admiral Pitka Soome, kust naasis 1944.a organiseerimaks vastupanu Eesti iseseisvuse taastamiseks. Alates 1944.a septembrist teated temast puuduvad.

Johan Pitka on olnud üks põhimõttekindlamaid ja energilisemaid Eesti iseseisvuse ja vabaduse eest võitlejaid. Lisaks oli admiral Pitka kauaaegne Kaitseliidu liige.
 

 

 

Admiral Pitka mälestusmärk:

 

Foto: Kaitseliidu koduleht, 19.02.2007

 

  • Avatud - 19. veebruaril 2007
  • Asukoht - Hirvepark, Tallinn (Kaitseliidu Peastaabi kõrval, Toompea tn)
  • Mälestusmärgi autor - skulptor Tõnu Maarand
  • Mälestusmärgi arhitekt - Mart Kadarik

Mälestusmärk avati admiral Pitka 135. aastapäeval. Üles oli rivistatud auvahtkond, muusikat mängis Kaitseväe orkester. Mälestusmärgi pidulikul avamisel esinesid sõnavõttudega peaminister Andrus Ansip, Tallinna linnapea Jüri Ratas ja Kaitseväe juhataja kindralmajor Ants Laaneots. Vaimuliku talituse viis läbi Kaitseväe peakaplan major Taavi Laanepere. Ajaloolise tagasivaatega admirali võitlusteele esines Eesti Sõjahaudade Hoolde Liidu president Küllo Arjakas. Mälestusmärgi avasid (eemaldasid katte) peaminister Andrus Ansip, Kaitseväe juhataja kindralmajor Ants Laaneots ja Kaitseliidu ülem major Raivo Lumiste.
 

Mälestusmärk avati esmakordselt 19. veebruaril 2002 Kaarli puiestee ja Toompea tänava nurgal. Kolme kuu möödudes monument teisaldati, sest esialgse asukoha kõrval algas Okupatsioonide Muuseumi hoone ehitus ning mälestusmärgile ei jätkunud piisavalt ruumi. 

3. augustil 2009 avati admiral Pitka mälestuseks pühendatud monument Kanadas Fort St. Jamesi linnas. Pitka elas siin aastatel 1924 - 1929. Monumendi avas Kaitseministeeriumi kantsler Riho Terras. Monumendi projekteeris arhitekt Emil Urbel ning selle juurde kuuluva vasest bareljeefi tegi skulptor Aivar Simson. Monument esitatud järgneval fotol.

 

 

Foto: Vancouveri Eesti Seltsi koduleht, 20.07.2010

 

 

 

Admiral Pitka kivi:

 

Mereväebaasis asub üks suur kivirahn ehk nn "Pitka kivi", millele on rajatud mälestustahvel teeneka Eesti Merejõudude juhataja kontradmiral Johan Pitka mälestuseks.

 

 

Foto: Reet Naber (Eesti Merevägi)

 

--

Uudised

Pildid